Blogger için Domain Belirleme


Yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

1) Domainize girin ve DNS ayarlarını ns1.dnspark.net ve ns2.dnspark.net olarak değiştirin. Bu domainizi DNSPark domain yönetimi sitesine yönlendirecektir. Yalnız 24-48 saat arasında beklemeniz lazım. Bu adımı yaptıktan sonra domaini satın aldığınız firma ile ayar işiniz bitiyor. Artık tüm ayarları DNSPark üzerinden yapacaksınız.

2) DNSPark.net’e üye olun ve domainizi kayıt edin.

3) ALIAS RECORDS ayarı için
burada dikkat etmeniz gereken nokta asıl blogunuzun (host name: www) (Destination Name: ghs.google.com) olmasıdır. Alt domain açacağımız zaman www yazan yere alt domaini yazmanız gerekecektir.

4) Blogger yönetim paneline girdikten sonra ayarlar’a gelin. Yayımlanıyor’dan özel etki alanına domain adınızı yazın.

Dört adımda domainizi blogger’a ayarladık. Yalnız unutmamanız gereken nokta, domain yönetimi olduğu için bu işlemler 1-2 gün arasında değişmektedir. Aceleci olmamakta fayda var. Özellikle 1. adımda beklemek gerekmektedir. Bir de bu ayarlar blogger için dnspark üzerinden anlatılmıştır. Domaininizde hosting kaydı varsa dnspark yönlendirmesi sonucu hosting ayarlarınızın silinmesine neden olabilir. Onun için bu işlemler sadece domaini olupta, blogger kullanmak isteyenler içindir.

5) Bu ekstradır olsa da olur olmasa, bazı sorular geliyor sitene mail sistemini nasıl yaptın diye. O da domainin MX Mail record ayarına buradaki bilgileri yazıp, http://www.google.com/a hizmetine kayıt olunması ile sitenize mail sisteminide kurmuş olursunuz.

Kaynak: http://www.damacana.org/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s