Burs Veren kurumları araştırma


Hep insanlara balık vermekten çok balık tutmayı öğretmenin çok daha doğru olduğunu düşünen birisi olarak ‘burs rehberi’, ‘burs veren kurumlar’, ‘üniversiteyi kazananlar için burs olanakları’ gibi internetteki 100lerce birbirinin takliti burs rehberi yazmak yerine internetin burs aramak için nasıl daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini anlatan bir yazı yazmanın daha faydalı olabileceğini düşündüm.

Üniversite hayatım boyunca burslarla geçinen orta direk bir ailenin çocuğu olarak bursların üniversite öğrencileri için ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanması ve kayıt döneminin başlamasıyla dar gelirli aile çocukları harıl harıl burs aramaya başladı. Bu dönemi fazlasıyla yaşayan birisi olarak ben de elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak istedim.

İnternet günümüzün en önemli bilgi kaynağı. A-Z’ye tüm bilgilere internet üzerinden ulaşmak mümkün. Ancak neyi nerede nasıl araştıracağınızı bilmeniz lazım. Ben de bu noktada size yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Kaynak Google
Google her konuda olduğu gibi bu konuda da en önemli yardımcı. Google’dan verim elde etmek için neyi nasıl arayacağınızı bilmeniz lazım. İlk başta uygun anahtar kelimeleri belirlemeniz lazım. Amacımız burs bulmak olduğuna göre şimdi biraz beyin fırtınası yapalım. Neler olabilir bu anahtar kelimeler. İşte benim aklıma gelenler burs, burslar (her ikisi de genel ifadeler ama olsun gene de pas geçmemek lazım), burs rehberi (bunu daha çok direk burs veren kurumlara ulaşmak için değil bu bursların toplandığı rehberlere ulaşmak kullanabilirsiniz. Bu rehberlerin birçoğu geçmiş zamanlardan kaldığı için yazılma tarihlerine dikkat edin.), vakfı bursları, vakfı bursu (sayfa içerisinde sabancı vakfı bursu, koç vakfı bursu gibi ifadeler olan siteleri bulmak için kullanabilirsiniz.), internetten burs başvurusu, burs başvuru formu, bursu başvuru formları (bu anahtar kelime ile direk bursu veren kuruma veya bilmen ne bursu başvuru formu şu adresten indirebilirsiniz diyen sitelere sizi ulaştırır. ), burs olanakları, burs veren kurumlar, burs veren kuruluşlar, burs veren vakıflar, burs veren yerler (burs veren kurum, kuruluş ve vakıfları listeleyen sitelere ulaşmak için), üniversite öğrencileri için burs, yurtiçi burs, yurtiçi burslar, 2007-2008 burs (daha güncel burs kaynaklarına ulaşmak için)

bunlar sadece şimdilik benim aklıma gelenler eğer anahtar keimelerin üstüne tıklarsanız direk google’ın arama sonuç sayfasına ulaşırsınız.

Kazandığınız Üniversite

Hemen hemen her üniverisite bir miktar öğrencisine burs veriyor. Kimi üniveristeler sadece balarılı öğrencilerine burs verirken bazılar maddi durumu kötü öğrencilere de burs vermekte. Bu bursların koşullarını öğrenmek için mutlaka üniversitenizin internet sitesini ziyaret edin. Bu konuda size bir tiyo veriyim. Eğer Google’ı açıp arama kutusuna örneğin hacettepe üniversitesi için burs site:hacettepe.edu.tr yazarsanız hacettepe’nin web sitesindeki burs konulu sayfalara ulaşırsınız. Ancak bu yöntemde siteye yeni eklenen yazıları kaçırma durumunuz var. Bu nedenle duyurular kısmına bir göz atmayı ihmal etmeyin.

Okuyacağınız Bölüme Göre Burslar
Genel olarak verilen bursların dışında bölüm farkı gözeterek burs veren kurum ve vakıflar da vardır. Örneğin eğitim fakültesini kazandıysanız milli eğitim bakanlığı, milli eğitim vakfı size burs verme potansiyeli yüksek kurumlardır. Eğer teknik bir bölüm kazandıysanız mesela benim gibi elektronik mühendisliğini kazndıysanız elektrik mühendisleri odası(emo), türk mühendis ve mimarlar odası birliği, sanayi odaları size burs vermesi muhtemel kurumlar olabilir. Tabiki bölümlere göre örnekleri arttırmak mümkün ben sadece size ilham vermesi için kendimden örnek verdim.

Memlekete Göre Burs
Eğer şehir dışında okuyacaksanız doğduğunuz büyüğünüz topraklardan burs almanız mümkün. Hemen hemen her ilin bir sanayi odası, ticaret odası, iş adamları derneği, genç iş adamları derneği, rotari klüpleri, yardım dernekleri vardır. Örneğin benim gibi ankara’da okuyan samsunlu için samsun ticaret odası, samsun sanayi odası, samsunlu iş adamları derneği, karadenizli iş adamları derneği, ankara samsunlular derneği gibi kurumlar burs verme olasılığı yüksek olan kurumlardır. İnternetten bu kurumlara ulaşmak için şehir ismi + odası, şehir ismi + derneği, şehir ismi + vakfı gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Kurum sitesinine ulaştıktan sonra da bursla ilgili sayfaya ulaşmak için burs site: site_ismi ifadesini google arama kutusuna yazın ve aratın. mesela ankara ticaret odasınının sitesindeki burs ile ilgili sayfalara ulaşmak için burs site:atonet.org.tr ifadesini kullanmanız gerekiyor.

Velinizin Mesleğine Göre Burs

Velinizin mesleğine göre de burs bulabilirsiniz. Çoğu kurumsal şirket ve kamu kuruluşu bazı çalışanlarının üniverisitede okuyan çocuklarına burs veriyor. Bu nedenle eğer anne veya babanız bir kamu kuruluşunda veya kurumsal şirkette çalışıyorsa mutlaka web sitesini ziyaret edin. İlgili sayfaya ulaşmak için burs site: site_ismi ifadesini google arama kutusuna yazın ve aratın.

Okuduğunuz Şehirden Burs
Üniversiteyi okuyacağınız veya okuduğunuz şehirle ilgili kurumlardan da burs almanız mümkün. Neler olabilir bu kurumlar şehrin meslek odaları, belediyeler, ticaret odaları gibi. Örneğin herhangi bir belediyenin verdiği bursu araştırmak için şehir_ismi + belediyesi + bursu anahtar kelimerini google aratın mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Ben bu yazı ile size burs veren kurumları bildirmekten çok bu kurumlara nasıl ulaşabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Ayrıca bu yazıyı sadece internette burs arama rehberi olarak algılamayın. Eğer interneti kullanarak birşeyler araştırıyorsanız. En büyük yardımcınız Google olacaktır. Bu nedenle Google’ı çok iyi kullanın. Eğer iyi bir google kullanıcıysanız internette bulamayacağınız konu yoktur.

Sizi öncelikle üniversite sınavını kazanıp bir bölüme yerleştirdiğiniz için kutlarım. Umarım bu başarınızı girdiğiniz üniversiteden çıkarken de ve çıktıktan sonra da bir işe girerken de gösterirsiniz. İnşallah ihtiyacı olan arkadaşlar kendilerini maddi yönden destekleyecek burslar bulur ve kendilerini bugünlere getiren zaten güç bela geçinen ailelerine daha fazla yük olmaz. Bazılarınız diyecektir bu kadar uğraşıp bu yazıyı yazacağına neden bir burs rehberi yazmadın diye. Bunun cevabını yukarıda verdim lütfen ilk paragrafa tekrar bakın.

bildirgeç.org dan alıntıdır.

Reklamlar

Burs Veren kurumları araştırma” üzerine 8 yorum

 1. selçuk üniversitesi ilk öğretim matematik öğretmenliği’nde okjumaktayım.10 kardeşiz.5 tanede yeğenim var .anneleri olmadığından aynı evde kalıyoruz.11 kişi okuyoruz babam çalışamadığından harç parasını bile yatıramıyorum.gerekli yardımlarınızı beklerim.

 2. 1) Büyük Selçuklu Kültür ve Egitim Vakfi
  Hocahabib Mah. Köprübasi Cad. No:2 Konya

  2) Türk-Anadolu Vakfi
  Civiloglu Çarsisi No:15 Konya

  3) Selçuk Üniversitesi Bursu
  Üniversite Rektörlügü Konya

  4) Konya belediyesi bursu

  bizim araştırmalarımız bu kadar ;ama sen Konya da bizzat araştırmalısın bu burs işleri telefonla halledilecek şey değil.

 3. harran üniversitesi müh.fakültesi çevre müh.3.sınıf öğrencisiyim.şırnak/silopi/doruklu köyünde oturuyoruz.annemle yanlız yaşıyoruz maddi durumumuz çok kötü sizden burs talep ediyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.halk bank hesap no:4475054008316239

 4. abant izzet baysal üniversitesi gida mühendisligi bölümünfde okuyorum kardesi ve benim masraflarim aileme cok agir geliyor yardimlarinizi bekliyorum.simdiden cok tesekkür ederim

 5. mehaba ben lise 1 ögrencisiyim babamın kredı kartları borcu var onun icin okula gıtmekde gucluk cekıyorum benden harıc 2 kardesım daha var bırı şehır dısında üniversite okuyor madı durumu muz olmadın dan okula gıtmekde zorluk cekıyoruz lütfen banada yardım cı olun ne olur allah rızası ıcın banada yardım elinizi uzatın

 6. yıldız teknik elektrik mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim.aile maddi durumuzun yetersizliği okul giderlerimi karşılayamıyorum.vereceğiniz bursa çok ihtiyacım var

 7. merhabalar ben konya dısında okuyan biriyim izmirde .maddi imkansizliktan dolayı okulumu ve ogretim hayatim bitme noktasında lutfen bana yardım edın annem ve babam ayrı 3 kardesiz ortanca kardesim ımkansızlık yuzunden okuyamadı ve 2 kardes okuma mucadelesı verıyoruz lutfen duyan bırı varsa yardım edın

 8. merhaba…ben bursa da uludag unıversıtesı fen edebıyat fakultesı 2.sınıf ogrencısıyım..ailem konyada ve maddı durumları pek ii olmadıgı ıcın okulumda zorlanıyorum..bana yardım edebılecek kışılerın ulaşmasını beklıyorum..sımdıden tesekkur ederım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s