Googledan Cern’e destek


İsviçre-Fransa sınırında, 27 kilometrelik bir tünele kurulan sistemde, atom altı parçacıklar, karşıt yönlerde birbirlerine doğru ışık hızına yakın hızlarda yol aldırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sırasında oldukça karmaşık detektörlerle yapılacak gözlemler sayesinde, maddenin oluşumuna ilişkin sırlar gözlemlenebilecek.

1,8 milyar dolara mal olan sistem, bu tünelde daha önce olan ancak 2000 yılında kaldırılan daha küçük bir çarpıştırıcının yerini aldı. CERN tarafından, 20 Avrupa ülkesinin katılımıyla uygulanan bu projeye, ABD ve Japonya gibi gözlemci ülkeler de maddi katkı sağlıyor. CERN’de, dünyadaki parçacık fizikçilerinin yarısı, toplam 80 ülkeden 6500 bilimci görev yapıyor.

ABD’de bir süper çarpıştırıcı yapılması projesinin 1993 yılında Kongre tarafından rafa kaldırılmasından sonra Avrupa’daki bu sistem, maddenin oluşum sırlarının ve evrenin kökenlerinin araştırılması çalışmalarında dünyanın merkezi haline geldi.

Fakat bilimadamlarının bu proje ile ilgili önemli kuşkuları bulunuyor: Yeraltında bulunan dairesel ve devasa deney tüpünün, tünelde yol alacak farklı yüklerdeki protonları yörüngede tutmak için açığa çıkartılması zorunlu elektromanyetizmanın dünyanın dengesini bozacağından korkuluyor. Bu deneyin yapacağı etki ile dünyanın manyetik ekseni tarafından belirlenen manyetik kutup noktalarının hızlı bir değişim doğurması da endişeler arasında! Bu olay dünyanın merkezinde yer alan ve bir magma denizinde yüzen demir çekirdeğin zaman içinde yer değiştirmesi ve kutupların polaritesini kaydırması sonucu oluşuyor.

“Bu önemli günlerde desteğini esirgemeyen google’dan da  destek geldi.”

Kara Delik Olur mu?
Esas deneylerin 21 Ekim‘de yapılacağı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (large hadron collider) deneylerine bugün yapılan testle başlandı. Atlas Deneyi olarak anılan deney dizisinde ortaya çıkabilecek ve dünyayı yutabileceği söylenen mini kara deliğe gönderme yapan Google ise sanırız konudaki görüşünü bildirmiş oldu:”Pestilimiz çıkmazsa seviniriz”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s