Doğal Dil İşleme


Merhabalar, bugün NLP (Natural Language Processing) ‘doğal dil işleme’ konusunu ele alacağız. NLP yapay zekânın bir alt kategorisidir. NLP çok önemli bir konudur çünkü insanlara kolaylık sağlıyor. İnternette olduğu gibi artık akıllı telefonlarımızda bile TTS/SST var. TTS (Text-to-Speech) ‘konuşma sentezleyici’ yani bir metni konuşmaya çeviren bir yazılım ve STT (Speech-to-Text) ‘konuşma metinleştirici’ yani sesli konuşmayı yazıya çeviren bir yazılım.

Gelecekte konuşma sentezleyiciler ve konuşma anlama alanındaki gelişmeler ve makine/insan iletişiminin gelişmesi, insanın makineden beklentilerini yükseltecektir. İnsanlar makinelerin kendisini anlamalarını isteyecek, karmaşık kullanımı olan makineler pazar bulamayacaktır. Giderek gelişen ve insanı anlayan makinelerin çok daha zeki olması insanın yaşam kalitesini yükselteceğinden, vazgeçilmez olması kaçınılmazdır. Zeki makine kavramı, yapay zekâ çalışmalarının hızlanmasına yol açmıştır. Geleceğin en önemli sektörlerinden biri olan yapay zekâ ile insanın iletişim kuracağı tek araç dildir.

Dil insanoğlunun uygarlaşmasını sağlamakla kalmamış onun zekâsının doğada daha önce görülmemiş şekilde parlamasını sağlamıştır. Kültür dediğimiz insanlık birikimi, dil kullanan ve iletişim kuran insanın sosyalleşme sürecinin ürünüdür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s