Sehid Hasan El-Benna’dan Sözler


Müslümanların yaşadığı her yerde hızlı gelişmeler oluyor. Özellikle tek kişi tarafından dikta ile yönetilen yerlerde ahali ayaklanıyor. Beklenenin ötesinde bir cesaretle direniş gösteriliyor. Yöneticileri kaçıyor, yönetimleri değişiyor. Yerlerine kimlerin geleceğini ve nasıl yöneteceklerini tam olarak bilemiyoruz. İNŞAALLAH gelenler gideni aratacak türden olmaz. Bu değişimin yaşandığı ülkelerden biriside Mısır. Mısır denilince insanların aklına hep Firavun geliyor olsa da benim aklımdan hiç çıkmayan birisi var; Şehid Üstad Hasan El-Benna

 

İnanan bir öğretmenin neler yapabileceğini hayatı ile ortaya koymuş bir önder.

 

Genç yaşlarında bir gurup arkadaşı ile kurdukları İhvan-ı Müslimin Teşkilatı bugün dünyanın en etkili ve güçlü örgütlenmelerinden birisi. Kahire’yi Tahrir meydanına toplamayı başardılar. Peşinden zalim diktatör Mübarek’i kovdular. Şehadetiyle Hasan el- Benna’nın bedelini ödediği ve özlemini çektiği İslam devletini kurmaya da İNŞAALLAH muvaffak olurlar.

 

Üstadın gençlere yaptığı yirmi tavsiyesini bu günlerde bir kez daha okuyup anlamalıyız:

 1. Şartlar ne olursa olsun Ezân-ı Muhammedî’yi duyduğunuz zaman namaza kalkın.
 2. Kur’ân-ı Kerîm’i okuyun, inceleyin veya dinleyin. Azıcık zamanınızı bile yararsız işlere ayırmayın.
 3. Dilinizi düzgün konuşmaya çalışın. Çünkü bu Müslüman olmanın belirtisidir. Arapça’yı öğrenin, çünkü Kur’ân en güzel şekilde Arapça ile anlaşılır.
 4. Hiç bir konuda aşırı tartışmayın. Zira gösteriş hiçbir zaman yarar sağlamaz.
 5. Fazlaca gülmeyi.n Çünkü Allah’a (c.c) bağlı olan gönül, sakin ve vakarlı olur.
 6. Maskaralık yapmayın. Çünkü mücahid bir millet, ciddiyetten başka bir şey tanımaz.
 7. Dinleyicinin işiteceğinden fazla sesinizi yükseltmeyin. Çünkü bu bencillik ve eziyet vermektir.
 8. Kişileri çekiştirmek ve tavırları küçümsemekten sakının. Hayırdan başka bir şey konuşmayın.
 9. Karşılaştığınız kardeşlerinizle sizden istemese bile tanışmaya bakın.
 10. Görevler vakitlerden fazladır. Vakitten yararlanmak için başkasına yardımınızı esirgemeyin. Yapacak bir göreviniz varsa onu en kısa yoldan en güzel şekilde bitirmeye çalışın.
 11. Her hususta temizliğe önem verin. Evinizde, elbiselerinizde, vücudunuzda, iş yerinizde… Çünkü bu din, temizlik üzerine kurulmuştur.
 12. Ahdinize, sözünüze ve vaadinize vefa gösterin. Şartlar ne olursa olsun bunlara muhalefet etmeyin.
 13. Okuma ve yazmanızı sağlamlaştırın. Müslümanların gazete ve dergilerini çokça mütalaa edin. Küçük de olsa kendinize ait bir kütüphaneniz olsun. İhtisas sahibi iseniz branşınızda derinleşin.
 14. Hükümet vazifelerine düşkün olmayın ve onları rızkın en dar kapısı olarak bilin. Ama size verildiği zaman da reddetmeyin. Davanın vecibeleri ile tamamen çatışmadığı müddetçe bu vazifelerden ayrılmayın.
 15. Malınızın bir kısmı ile davaya katılın, üzerinize farz olan zekâtı cemaate verin. Geliriniz ne kadar az olursa olsun, ondan fakir ve yoksullara bir hak ayırın.
 16. Az da olsa malınızın bir kısmını beklenmedik hadiseler için ayırın ve katiyen lüks eşyaya kapılmayın.
 17. Durmadan tevbe ve istiğfar edin. Uyumadan evvel birkaç dakikanızı nefsinizi muhasebeye ayırın. Şüpheli şeylerden kaçının ki harama düşmeyesiniz.
 18. Eğlence yerlerine yaklaşmak şöyle dursun, onlara karşı bir savaşa girişmelisiniz. Bütün konfor ve rehavet görüntülerinden uzaklaşın.
 19. Her yerde davanızı yaymaya çalışın. Nefsinizle şiddetli bir şekilde mücadele edin ki, onun yularını ele alasınız; gözünüzü haramdan ayırın, duygularınıza hâkim olun.
 20. Sürekli cemaatle ruhen ve amelen bağlantılı olun ve kendinizi daima kışlasında emir bekleyen bir asker gibi kabul edin
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s